Czytanie na przygotowanie

Nasza przedszkolna biblioteczka

co czytaMY

KSIĄŻECZKI GŁÓWNIE OBRAZKOWE:

1.) Dzień Malucha (z cyklu Obrazki dla maluchów)

 dzień malucha

To kartonowa książeczka obrazkowa, prezentująca jeden z dni małego dziecka, począwszy od porannej pobudki, po toaletę, śniadanie, wyjście do przedszkola, zabawę z dziećmi i powrót do domu. Brak dużej ilości tekstu daje sporą możliwość do rozmowy (a w przypadku niewiele mówiących dzieci – opowiadania) na temat przedszkola. W książeczce można obejrzeć:

– pożegnanie z mamą, która z drugim (młodszym dzieckiem) odprowadza córkę do przedszkola,

– zabawy z dziećmi,

– wspólny obiad,

–  pobyt w toalecie,

– leżakowanie

– ponowne powitanie z rodzicem

Był czas, gdy Lila uwielbiała przed snem słuchać, jak opowiadam jej o dniu spędzonym przez małą Zosię (tak nazwałyśmy dziewczynkę). Zdarzały się dni, w które “czytałam” jej tę książkę dwa razy przed zaśnięciem.  Polecam.

 

2.) W przedszkolu (z cyklu Obrazki dla maluchów)

w przedszkolu obrazki dla maluchów

To również książeczka kartonowa, w całości poświęcona życiu przedszkolnemu. Ja wolę ją opowiadać po swojemu, niż czytać sugerowane pod obrazkami opisy. Nie ze wszystkim, co jest prezentowane w książeczce się zgadzam. Zdanie “Dzieci nie zabierają ze sobą do przedszkola własnych zabawek” nie ma u nas racji bytu. Tym bardziej, że moja córka zawsze mogła zabierać ze sobą ulubionego pluszaka, który dodawał jej otuchy podczas codziennego pobytu, miała również specjalny dzień zabawek, gdy mogła zabrać swoją ulubioną rzecz i pobawić się nią z innymi dziećmi.  Oglądając tę książeczkę opisywałam Lilci poszczególne obrazki, pomijając niektóre fragmenty. Jak dla mnie, jest ona bardziej do oglądania i opowiadania, niż do czytania zdań, które są mocno jednostronne, a słowo “grzeczny, grzecznie, grzeczna” zostało tu wyeksploatowane do maksimum. W moim odczuciu można je było zastąpić mnóstwem innych określeń (spokojnie, uprzejmie, serdecznie, cierpliwie, wytrwale).

3.) W przedszkolu (Guido Wandrey, Wyd. Czarna Owieczka)

w przedszkolu guido wandrey

To duża kartonowa książka obrazkowa, prezentująca dzień przedszkolaków od momentu przywiezienia ich do placówki przez rodziców do chwili odbioru przez opiekunów. Zajmuje na długi czas, ponieważ na poszczególnych stronach bardzo dużo się dzieje. Przedstawione są różne sytuacje, relacje pomiędzy dziećmi, prowadzone zajęcia. Można zobaczyć, że w życiu przedszkolnym panuje spory zgiełk, hałas, rozgardiasz. Każde dziecko przeżywa rozmaite trudności i wyzwania. Pokazane są tu również zróżnicowane emocje (od złości, smutku, po wściekłość i płacz, strach, zaskoczenie, radość ze wspólnej zabawy), co daje duże możliwości do rozmowy i wyobrażania sobie uczuć przedstawionych dzieci. Z pewnością przedszkolne życie zostało tu mocno przerysowane, by pokazać, jak różne przeżycia, przygody, emocje mogą towarzyszyć poszczególnym dzieciom. Warto im mówić, że w przedszkolu panuje większy porządek, jest określony plan dnia, mniej chaotyczny, niż wynikałoby to z przedstawionych ilustracji. Książka ta jest jednak dobrym towarzyszem, dzięki któremu można rozpocząć wiele rozmów z dzieckiem i pofantazjować, dlaczego dana dziewczynka lub chłopiec są smutni, biją się, wyrywają się rodzicom.

4.) Rok w przedszkolu (Przemysław Liput, Wyd. Nasza Księgarnia)

w przedszkolu guido wandrey

To absolutny hit i obowiązkowa pozycja dla przyszłych i obecnych przedszkolaków. Ukazanych jest w niej 12 miesięcy z życia przedszkolnego, których poszczególne tematy podporządkowane są porze roku i obchodzonym przez nas świętom. Wspaniałe ilustracje, na które chciałoby się patrzeć i wyszukiwać najdrobniejsze, cudnie naszkicowane szczegóły. Książka daje duże możliwości do rozpoczęcia rozmów na temat przedszkolnego życia, zawiłych relacji społecznych. Warto uzupełnić o nią dziecięcą biblioteczkę.

5.) Co każdy przedszkolak odczuwać może (Dorota Krassowska, Wyd. Skrzat)

co kazdy

To cienka książeczka, dzięki której można dziecku zadawać sugerowane przez autorkę pytania i rozmawiać o: radości ze wspólnej zabawy, sile rodzeństwa, onieśmieleniu i strachu przed poznawaniem nowych osób, popełnianiu błędów i ich naprawianiu, złości, samodzielności, smutku, poczuciu odrzucenia, nudzie, strachu, tęsknocie, ciekawości. Pozycja ta pomaga rozpocząć ciekawą rozmowę z dzieckiem , by porozmawiać z nim o uczuciach i emocjach.

Pozostałe książeczki z tej serii:

– “Co każdy przedszkolak umieć powinien…”

–  “Co każdy przedszkolak wiedzieć powinien…”

–  “Jak każdy przedszkolak bawi się i uczy…”

 

KSIĄŻECZKI DO CZYTANIA:

1.)  Idę do przedszkola (seria:  Julka poznaje świat – Wyd. Aksjomat)

Julka poznaje świat idę do przedszkola

Jedna z naszych ulubionych książeczek, opowiadających o wkraczaniu w przedszkolny świat. Opisane są w niej uczucia dziecka (“Julka już sama nie wiedziała, czy chce iść do przedszkola, czy nie. Dorośli mówią na to “mieszane uczucia”, a w Julce mieszały się właśnie takie miłe i niemiłe myśli. (…) …te różne uczucia mieszały się w Julce i mieszały, aż od tego robiło jej się niedobrze.”) Wspaniale jest tutaj opisany świat uczuć dziecka oraz bardzo delikatne i subtelne wprowadzenie córki przez mamę w przedszkolny świat. Lila uwielbiała i do dziś bardzo lubi słuchać, gdy czytam jej przygody Julki. Polecam.

 

2.) Zuzia idzie do przedszkola, Zuzia śpi w przedszkolu (seria: Mądra Mysz, Liane Schneider, Eva Wenzel-Burger, Wyd. Media Rodzina)

Moja córka jest wierną fanką przygód Zuzi. Mamy wszystkie wydane części z jej przygodami. Kolejna, poświęcona wkroczeniu przez Zuzię w przedszkolny świat okazała się u nas strzałem w 10. Nie wszystkie zdania z poszczególnych książek tej serii czytam tak, jak są napisane. Staram się zmienić treść, by albo rodzice Zuzi byli bardziej empatyczni i potrafili odzwierciedlać jej uczucia, pomagając Zuzi lepiej siebie zrozumieć. Dlatego pewne treści opisuję córce inaczej. Nie zmienia to faktu, iż przygody Zuzi bardzo dobrze pomogły nam obu oswoić się z tematem przedszkola.

Część “Zuzia z przedszkolu” rozpoczyna się od informacji, że tytułowa bohaterka skończyła właśnie 3 lata i jest gotowa na pójście do przedszkola. Kompletuje zatem wyprawkę, którą otrzymuje od rodziców. Poruszony jest również wątek rozmowy z mamą odnośnie tego, co będzie się działo w przedszkolu. Fragment dotyczący pożegnania z mamą wydłużam, opowiadając o tym, jak mama żegna się z córeczką, mówiąc, że bardzo ją kocha i przyjedzie po nią ( zmiana tekstu była zamierzona i dopasowana do naszej sytuacji). Dzień spędzony w przedszkolu wypełniony jest ciekawymi zabawami, zajęciami, rozmowami z koleżankami oraz kolegami. Dzięki temu można opowiadać dziecku, jak jego dzień może wyglądać.

zuzia idzie do przedszkola

Część “Zuzia śpi w przedszkolu” opisuje noc spędzoną przez małą bohaterkę w placówce, wspólnie z innymi dziećmi. Ukazane w niej są lęki dziewczynki, obawa przed tęsknotą za rodzicami oraz ich zapewnienia, że jeśli tylko będzie potrzeba, przyjadą oni po dziewczynkę.  Tą książeczką można dodatkowo rozszerzyć opowieści o życiu przedszkolnym.

zuzia spi

3.) Marysia i wesoły dzień w przedszkolu (Nadia Berkane, Alexis Nesme, Wyd. DEBIT)

marysia wesoly dzien

Moja córka swego czasu uwielbiała słuchać o przygodach Misi Marysi. Przygotowując ją do przygody przedszkolnej nie mogło u nas zabraknąć części poświęconej tej tematyce. Przedstawiony jest w niej dzień Misi, jej zabawa z kolegami, czas drzemki, wspólnych posiłków, malowania, radosnego powitania z rodzicami. Misia Marysia jest już przedszkolakiem, książeczka nie przedstawia więc jej adaptacji, trudnego rozstania z mamą bądź pierwszych chwil spędzonych w placówce. Ukazana jest ona jako miejsce przyjazne, w którym Misia lubi spędzać czas i bawić się z kolegami. U nas sprawdziła się bardzo dobrze, w czym pomógł fakt dużej sympatii mojej Lilci do Misi Marysi.

 

4.) Kicia Kocia w przedszkolu (Anita Głowińska, Wyd. Media Rodzina)

Kicia Kocia w przedszkolu

Fani Kici Koci mają możliwość poznania rytuałów, które przygotowują ją na każdy kolejny dzień w przedszkolu (pobudka, ubieranie się, śniadanie, mycie zębów). Następnie ukazane jest pożegnanie z mamą. Kicia Kocia wie, że zostanie odebrana po podwieczorku. Rezolutna bohaterka to przedszkolak, który już od dłuższego czasu chodzi do innych dzieci, więc nie pojawia się tutaj wątek trudnych rozstań i tęsknoty za rodzicami. Kicia Kocia ma  w przedszkolu swoich ulubionych przyjaciół, z którymi bawi się każdego dnia. Czytając tę książkę z dzieckiem można mu opowiadać o sile przyjaźni i o tym, jak szybko czas mija, gdy spędza się dzień wśród ulubionych kolegów i koleżanek.

5.) Hania idzie do przedszkola (Susa Hammerle, Kyrima Trapp. Wyd. Wilga)

Hania idzie do przedszkola

To kolejna krótka książeczka, która ukazuje historię Hani, pierwszy raz przekraczającej przedszkolne progi. Dziewczynka budzi się, ubiera i idzie na śniadanie. Z optymizmem i zadowoleniem szykuje się na swój przedszkolny debiut. Rozstanie z mamą, dzięki serdeczności opiekującej się Pani, Hania znosi nadzwyczaj dobrze. Nie każdemu dziecku przychodzi to jednak z taką łatwością. Hania, widząc, że pewien chłopczyk bardzo płacze za mamą, podchodzi do niego i próbuje go pocieszyć serdeczną rozmową. Pomaga mu przetrwać trudne chwile tak, by tęsknota za rodzicami choć trochę była mniejsza. Hania znajduje ciekawe, dziecięce sposoby  pocieszania – za pomocą żartu, zainteresowania ciekawymi zabawkami, rozmowy, zaproszenia do wspólnej zabawy. Stanowi to bardzo dobry przykład na to, w jaki sposób dzieci mogą zacząć nawiązywać wzajemne, serdeczne relacje. W książeczce na niektórych ilustracjach pokazane są także konflikty między dziećmi, co jest dobrym sposobem na rozmawianie o relacjach społecznych i sposobach rozwiązywania problemów.  Warto wykorzystać tę książeczkę do rozmów z dzieckiem nie tylko o przedszkolu, ale również o uczuciach oraz emocjach.

 6.) Wkrótce będę przedszkolakiem, książka wprowadzająca dziecko w świat przedszkola (Karolina Turek  Wyd. Bliżej Przedszkola)

wkrotce-bede-przedszkolakiem

Książka wprowadza w przedszkolny świat i opisuje (słowami starszego dziecka, które spędza już dużo czasu w przedszkolu), reguły panujące w placówce, rytuały porządkujące każdy dzień. Znajdują się tu pomysły na wspólną zabawę z rodzicami oraz podpowiedzi dotyczące tego, jak ułatwić sobie pobyt w przedszkolu. Mojej Lilci akurat ta pozycja nie porwała, jednak wydaje mi się, że dla innych dzieci może być interesująca, dlatego ją tutaj prezentuję.

Z tego samego wydawnictwa ukazała się książeczka dla rodziców:

“Niekończąca się historia…. poradnik dla rodziców o tym, jak wprowadzać dziecko w świat przedszkola” Katarzyny Turek.

niekonczaca-sie-historia

7.) Basia i przedszkole (Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, Wyd. Egmont)

basia i przedszkole

Moja córka uwielbia Basię, która jest wyrazistą postacią, żywą dziewczynką, mającą ciekawe przygody. Basia czuje i odbiera życie całą paletą dostępnych jej emocji, podążając za swoją dziecięcą ciekawością. Tak też jest w części poświęconej życiu przedszkolnemu. Ponownie nie jest to książka, w której przedstawiony zostaje pierwszy dzień Basi w nowym miejscu. Znakomicie są w niej ukazane relacje między dziećmi, wartościowe przyjaźnie, myśli i uczucia, wspólna zabawa. Nie brakuje tematów trudnych, takich jak odrzucenie przez dzieci osób, które uważane są za “inne, niepasujące do ogółu”. Uważam, że warto zapoznać dziecko (już 3, 4 – letnie) z tą pozycją, aby stworzyć dobrą okazję do porozmawiania o szacunku, tolerancji. Mojej córce, która każdego dnia doświadcza nowych dla niej sytuacji i styka się z różnymi dziecięcymi słowami, ta część przygód Basi bardzo przypadła do gustu. Fragment, w którym jedna z dziewczynek dokucza Basi i jej koleżance wywołała u Lilci dużą złość. Historie Basi polecam także ze względu na duże możliwości rozmawiania o przeczytanych przygodach, doświadczeniach, trudnościach, radościach. Osobiście, omijam nad wyraz częste słowa “głupi, głupie”, które padają z ust dziewczynki, starając się inaczej opisywać uczucia, towarzyszące bohaterce podczas wypowiadania tych wyrazów.

 

8.) Opowiadania przedszkolaka (Marzena Kwietniewska-Talarczyk, Wyd. Zielona Sowa)

opowiadania przedszolalka

Ta książka to zbiór krótkich opowiadań, przedstawiających przygody Oli i Hani, debiutujących w roli przedszkolaków. “Pierwszy dzień w przedszkolu” rozpoczyna się od opisu mieszanych uczuć, które towarzyszą Hani w drodze do nowego miejsca. Poznajemy jej myśli, wątpliwości, lęki a także sposoby radzenia sobie ze stresem i niepewnością, wynikającą z obawy przed nowym. W dalszych opowiadaniach opisane są przygody przedszkolaków, które coraz lepiej siebie poznają. Dodatkowo w książce zostaje poruszony temat bezpieczeństwa dzieci, radzenia sobie w przypadku zgubienia rodziców, pojawienia się w przedszkolu nowej osoby, różnorodności i wyjątkowości każdego dziecka, przyjaźni. Dzięki poszczególnym opowiadaniom można rozpocząć ciekawą i ważną rozmowę z małym człowiekiem, dopiero poznającym świat. W opowiadaniach często wspomina się o różnych dziecięcych uczuciach. Polecam.

9.) Medor, najlepszy przyjaciel (Marzena Kwietniewska – Talarczyk, Wyd. Zielona Sowa)

Książka jest jedną z części serii “Zaopiekuj się mną”, opisującej wyjątkową więź łączącą człowieka i zwierzę (psa lub kota). Bohaterem “Medora” jest pięcioletni Mirek, chłopiec wycofany, nieśmiały, stroniący od rówieśników. Motyw przedszkola nie jest w tej opowieści wiodący, jednak pojawia się w połowie książki, ukazując trudności Mirka w zaadaptowaniu się do nowej zmiany, towarzyszące mu myśli (głos wewnętrznego krytyka), lęki i trudności. Jak się z czasem okazuje, początki bywają trudne, jednak gdy znajdzie się przyjaciela, który wesprze i zrozumie, wówczas przedszkole może okazać się miejscem przyjaznym, znośnym a nawet potrzebnym. Nie brakuje w nim konfliktów, trudności wymagających rozwiązania. Okazuje się jednak, że może to być miejsce budujące i integrujące dzieci. Zachęcam do zapoznania się z tą książką.

medor

A co Wasze dzieci najchętniej lubiły czytać, oglądać, słuchać przed lub po przekroczeniu przedszkolnych progów? Macie Wasze absolutne hity? Chętnie je poznam.

Dodatkowo zdradzę Wam, że jestem w trakcie przygotowywania dźwiękowej wersji przygód pt. “Julka poznaje świat – Idę do przedszkola”. Oczekujcie jej już wkrótce 🙂

Magda