Pięknie się kręci “Karuzela z piosenkami”…

karuzela-z-piosenkami-2

W wyniku miłego zbiegu okoliczności  w moje ręce trafiła książka wyjątkowa i szczególna. Jej autorkę miałam przyjemność poznać osobiście, z czego bardzo się cieszę. Moja córka zyskała kolejny pamiątkowy wpis ( książki  z dedykacją Lila obdarza szczególnym zainteresowaniem), a ja wspaniałą możliwość wspólnego czytania, śpiewania oraz tańczenia.

Julianna Michorczyk to mama, babcia, autorka piosenek, wierszy dla dzieci oraz tematycznych scenariuszy przygotowywanych na różne okoliczności. Przez wiele lat pracowała w przedszkolu opiekując się grupą żłobkową. Czytając napisane przez nią wiersze dostrzegam, jak dużo dowiedziała się o dzieciach i ich potrzebach (zarówno językowych, jak i muzycznych:). Lekkość następujących po sobie wierszy, powtarzalność poszczególnych wersów powoduje, że bardzo szybko zapadają one w pamięć. Moja córka już po kilkukrotnym przeczytaniu całości zaczęła powtarzać fragmenty wybranych tekstów. Tematycznie związane są one z porami roku, oswajając dziecko z cechami charakterystycznymi dla wiosny, lata, jesieni i zimy. Każdy wierszyk opatrzony jest cudną dziecięcą ilustracją (ulubione elementy obrazków Lila często pokazuje mi palcem).

karuzela-z-piosenkami-4

paluszek

Podczas wspólnej lektury córka bardzo pilnuje, abym (zanim zacznę czytać) przypomniała jej, kto jest autorem poszczególnych obrazków. Zauważyłam, że dzieci szczególną sympatią darzą prace plastyczne wykonane przez ich rówieśników, gdyż odzwierciedlają bliski im sposób uwieczniania świata na papierze. Czytając staram się trzymać z Lilą kontakt wzrokowy, zmieniać nieco barwę głosu, co wydaje się być dla niej szczególnie atrakcyjne. Podczas lektury często patrzymy na siebie i uśmiechamy się, gdyż radosna w przekazie treść nas obie do tego zachęca.

Szczególną wartością dodaną do książki jest płyta z piosenkami – muzycznymi interpretacjami wierszyków Pani Julianny. Skomponowała je i zaśpiewała Pani Magdalena Marszałek.

Płytę uwielbiam. Głos Pani Magdaleny jest niezwykle kojący, delikatny, subtelny, a jednocześnie wprowadza radość w poszczególne, śpiewane przez nią treści. Od tych utworów rozpoczynamy obecnie każdy poranek. Bywa, że całość odtwarzana jest kilka razy w ciągu dnia (ostatni raz wybrzmiewając wieczorem). Lila zaczyna już nucić często słuchane  piosenki i  powtarzać słowa. Zauważyłam, że lubi też tańczyć do pięknej oprawy muzycznej wierszyków, które grają także w mojej głowie. Dodatkową atrakcją jest możliwość wspólnego śpiewania piosenek, dzięki dołączonej do płyty linii melodycznej do wszystkich utworów. Można  więc bawić się z dzieckiem w koncertowanie 🙂

Przyznaję, że dawno w ręce i uszy nie wpadła mi tak dobra i wyjątkowa książka oraz płyta pełna przyjemnych dźwięków.

Z niecierpliwością oczekuję na kolejny zbiór wierszy Pani Julianny. Mam nadzieję, że on również zostanie wzbogacony o płytę ilustrującą muzycznie poszczególne wiersze.

“Karuzela z piosenkami” ukazała się nakładem wydawnictwa OVO.

okladka

wierszyk-biedronka