“Żabki wskakujcie do stawu” –> zabawa usprawniająca rączki

Dziś chciałabym Wam polecić fantastyczną zabawkę dla dzieci, którą odkryłam rok temu. Niewielkie rozmiary umożliwiają zabieranie jej przez dziecko w podróż, podczas której doskonale zajmuje ona czas, uwagę oraz obie ręce 🙂 Jeśli macie podróżny stoliczek dla dziecka, można spróbować na nim się pobawić “skaczącymi żabkami”. Opakowanie zawiera zielony “staw” i osiem żabek, które trzeba w nim umieścić. Naciskając na żabki kuperek ;)), dziecko powinno wycelować w zielony staw. Liczy się tutaj siła nacisku, odpowiednia koncentracja i skupienie oraz nie zrażanie się niepowodzeniami 🙂 Nam zdarza się próbować nawet kilkanaście razy. Bywa, że sobie pomagamy i jeśli komuś nie udaje się za 5,6,7 razem wrzucić żabki do stawu, to Lila podejmuje próbę (lub próby).

Dla mnie ta zabawa ma jeszcze jeden wartościowy element – pomaga ćwiczyć i angażować do działania obie ręce. Lila zwykle próbuje umieszczać żabki za pomocą palca wskazującego lewej ręki, ale czasem próbuje to też zrobić innymi paluszkami. Można w ten sposób sprawdzić, jak jest nam najwygodniej i najskuteczniej.

Dzięki tej zabawie z młodszymi dziećmi można ćwiczyć utrwalanie kolorów (np. łączenie w pary żabek zielonych, żółtych, różowych lub pomarańczowych. “Która żabka najbardziej pasuje do stawu?”) i rozumienie pojęcia “taki sam”, “różny, inni niż”.

Można również bawić się w liczenie (ile jest żabek w tym samym kolorze? Ile jest wszystkich żabek? Ile żabek jest poza stawem a ile w stawie?)

Z jeszcze młodszymi od mojej 4.5-letniej Lilci dziećmi można ćwiczyć bardzo wiele:

– prawidłowe oddychanie (np. “Spróbuj dmuchnąć w żabkę, by znalazła się jak najbliżej stawu”

– podczas wrzucania żabki do stawu bawić się wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi (“Jak robi żabka? – Kum, kum.” “A jak robi żabka, która cieszy się, że wskoczyła do stawu? Jupiiii….” “A jaki dźwięk wydaje żabka, która jest smutna, bo nie może wskoczyć do wody? Buuuuu”)

– można wspaniale ćwiczyć język (“Twój język to ta pomarańczowa żabka, co skacze, podskakuj swoim językiem – żabką – w górę i w dół, w górę i w dół”, “Twój język to wzburzona woda w stawie, pokaż w buzi jak ta woda się porusza, niczym fale” itp.)

Każda gra może być podstawą, na której zbuduje się nowe zadania, w zależności od tego, co chcemy z dzieckiem zrobić. Nie ma lepszej nauki niż ta poprzez zabawę. Tak, by dziecko nie miało świadomości ważnej, ale potrzebnej pracy, którą aktualnie wykonuje. Serdecznie polecam Wam tę zabawę. Jej prostota a zarazem wielość możliwości jakie daje są warte zakupu 🙂 Dodatkowym plusem jest fakt, że lubią ją zarówno mali, jak i duzi 🙂