Jaki jest Twój SKARB?

Jaka to piękna książka.

Piękna w formie (ach te bajeczne, subtelne w kolorach i bogate w ilości szczegółów ilustracje), jak również w swym przekazie. Poprzednią część – “Wielka księga supermocy” opisałam Wam kilka miesięcy temu.

Tym razem autorka Susanna Isern oraz ilustratorka Ricio Bonilla stworzyły kolejną perełkę.

“Wielka księga superskarbów” Wydawnictwa Mamania jest zaproszeniem czytelników do świata pasji, wartości, spełnionych marzeń, posiadanych pragnień, odczuwanych stanów. Słowem ta księga jest zbiorem rzeczy, za które możemy być w życiu wdzięczni, a których możemy nie być świadomi. Z pomocą tej pięknie wydanej publikacji możemy taką listę wdzięczności i “cenności” stworzyć w oparciu o to, co jest dla nas ważne.

Podobnie jak w poprzedniej części, tak  i w tej księdze spotykamy różnorodnych bohaterów (łącznie jest ich osiemnastu), którzy mają w życiu cenny skarb. Jego nazwa jest wyróżniona wielką, pogrubioną czcionką i znajduje się na końcu sylwetki każdego bohatera.

Taki zabieg zachęcił mnie do zabawy z Lilą. Czytając “Wielką księgę superskarbów”, zasłaniałam dłonią nazwę opisywanego skarbu i czytałam Lilci opis danej postaci. Następnie każda z nas zgadywała, jaki skarb jest opisywany. Dzięki temu lektura tej książki stała się dla nas nie tylko ciekawa, ale też ekscytująca. Dodam, że nie zawsze udawało nam się odgadnąć dany skarb zgodnie z zamysłem autorki, co pokazało nam, jak różnie można nazywać i odbierać rzeczywistość.

Po przeczytaniu całej książki miałyśmy ciekawe przemyślenia. Skarbem może być w naszym życiu wszystko, co uczynimy rzeczą dla nas ważną. Możemy mieć wiele różnych (mniejszych i większych) skarbów np. zdrowie, miłość, rodzinę, przyjaciół, przyrodę, marzenia, czas, podróże, zwierzęta, wspomnienia i to, co jest szczególnie bliskie memu sercu czyli książki.

Po lekturze sięgnęłam po kartkę i zachęciłam Lilę, byśmy wspólnie stworzyły listę naszych ważności. Okazało się, że jest naprawdę spora. Dzięki takiej zabawie miałyśmy dość długą chwilę, w czasie której koncentrowałyśmy swoją uwagę na rzeczach dobrych, przyjemnych, sprawiających, że chce nam się żyć, cieszyć, wzrastać. Dających w naszym ciele uczucie ciepła i spokoju. Tak, o tych odczuciach w ciele, które pojawiają się w nas w chwili przywoływania dobrych wrażeń również rozmawiałyśmy.

“Wielka księga superskarbów”, podobnie jak jej poprzedniczka, otwiera czytelników na piękny świat. Przypomina o tym co ważne i uświadamia, że w naszym życiu jest dużo rzeczy, za które możemy być wdzięczni.

Zachwycają mnie w tej książce ilustracje. Pastelowe, delikatne kolory zdobią poszczególne strony. Duża ilość szczegółów sprawia, że przy poszczególnym skarbie zatrzymywałyśmy się z Lilą na dłużej, oglądając te wszystkie drobności, które tworzyły spójną całość.

Obie części polecam Waszej uwadze. To książki, które mogą być wyjątkowym prezentem z ważnej dla dziecka okazji. To książki, które mogą dzieciom towarzyszyć na wiele sposobów, zachęcając je do wyłapywania w życiu rzeczy ważnych i cennych, składających się na szczęście.

M!

Informacje o książce:

Tytuł: Wielka księga superskarbów

Wydawnictwo Mamania

Autorka: Susanna Isern

Ilustracje: Rocio Bonilla

Przekład: Jowita Maksymowicz – Hamann

Rok wydania: 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *