“Dwa serca Anioła”

Chcę Wam napisać o bardzo wzruszającej książce.

“Dwa serca Anioła” Wydawnictwa Media Rodzina to napisana przez Pana Wojciecha Widłaka i zilustrowana przez Pana Pawła Pawlaka historia sześcioletniego Romka, który ma chore serce. Mieszka z mamą, która każdego dnia martwi się o jego życie. Przez dzieci, które go nie znają jest nazywany Drakulą, ponieważ z racji wady serca jest blady i ma podkrążone oczy. Romek jak na sześciolatka przystało jest ciekawy świata i ma wiele pytań o życie, śmierć, chorobę, czas a przede wszystkim o swoje serce. Pewnego dnia prosi lekarza, aby narysował mu jego taktaka (jak często o sercu opowiada). Dzięki temu dowiaduje się, jak ono wygląda. Ze smutkiem stwierdza, że nie miał wpływu na to, jakie serce otrzyma w swym życiu. Wolałby mieć wybór, wolałby nawet móc wylosować. W ten sposób dodałby sobie choć trochę decyzyjności.

Romek wierzy w Anioły. Czuje, że ma swojego i że inni ludzie też je przy sobie mają. Ponieważ dzieci nie wiedzą nic o jego codziennych wyzwaniach, starają się go unikać. Czasem też nazywają w sposób, który sprawia mu przykrość.

Pewnego dnia chłopiec rozpoczyna rozmowę z jeżdżącym na wózku panem Felicjanem. Towarzyszy mu pani Anioł Asia (tak chłopiec nazywa pielęgniarkę, która opiekuje się starszym profesorem). Między Romkiem a panem Felicjanem zawiązuje się przyjaźń. Problem w tym, że choć bohaterów dzięki wiekowa przepaść, obaj mają mało czasu.

Pewnego dnia zdarza się cud. Romek otrzymuje szansę wylotu do Stanów na operację. Koszt dotarcia na miejsce jest ogromny. Czy mu się to uda? Czy przyjaźń pomiędzy nim a panem Felicjanem będzie trwała? Co tak naprawdę jest w życiu ważne? Czy warto pisać o rzeczach ważnych? A jeśli tak, to jaki kto może to robić?

Pan Wojciech Widłak potrafi w sposób wyjątkowy pisać o ważnych a jednocześnie trudnych sprawach. Ogromnie cenię jego twórczość, wrażliwość i umiejętność tak wnikliwego opisu świata dziecięcych myśli i przeżyć.

Ta książka jest wartością. Wzruszającą opowieścią o przyjaźni, dla której czas nie stanowi przeszkody. To opowieść o chorobie nie rozróżniającej wieku. To opis przeżyć młodego człowieka, który próbuje zrozumieć, dlaczego ON.

Mam nadzieję, że ta książka jest znana szerszemu gronu osób. Uważam, że w wyjątkowy, wzruszający a jednocześnie zrozumiały sposób pokazuje dylematy dzieci i dorosłych.

Całości dopełniają bardzo wymowne, wyraziste, utrzymane w kolorystyce serca a więc czerwono – niebieskie ilustracje autorstwa Pana Pawła Pawlaka, którego twórczość również cenię.

Znacie historię o dwóch sercach? Jeśli nie… bardzo polecam Wam tą wyjątkową lekturę.

M!

Informacje o książce:

Tytuł: Dwa serca Anioła

Autor: Wojciech Widłak

Ilustracje: Paweł Pawlak

Wydawnictwo Media Rodzina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *