Poznaj życie leśnych zwierząt…

Niedawno do naszego domu trafiła wciągająca opowieść o życiu leśnych zwierząt napisana przez Panią Ewę Zgrabczyńską, nazywaną “panią od tygrysów” oraz polską Jane Goodall.

Pani Ewa jest dyrektorką poznańskiego zoo, zaangażowaną w działania na rzecz praw zwierząt. Napisała bardzo ciekawą opowieść o łajkach – psach domowych, będących potomkami wilków. Dzięki pięknie zilustrowanej przez Panią Katarzynę Urbaniak historii mamy okazję poznać historię rodzeństwa – psa Nordzia i suczki Łajmy. Brat i siostra wyruszają w długą podróż do nowego domu. Jest nim Ciepły Las. Bohaterów poznajemy w chwili gdy są rozbrykanymi szczeniaczkami, którym nic nie jest straszne. Mają w sobie odwagę, młodzieńcze szaleństwo i nieokrzesanie tak urocze dla młodości.

Nord i Łajma żegnają swą mamę oraz starszą panią, u której mieszkali i trafiają do nowej, dobrej właścicielki, która ma pod opieką dojrzałe i stateczne czworonogi:

Mańka, w którego żyłach płynie, jak przyznaje, szlachetna krew owczarków niemieckich i nieustraszonych dobermanów;

Ronję, będąca elkhundem – szarym norweskim psem, którego wykorzystywano kiedyś do polowania na łosie.

Maniek i Ronja wprowadzają Nordzia i Łajmę do nowego świata, ucząc ogłady, pokory i panujących w gospodarstwie zwyczajów. Informują, iż w rodzinie to Maniek rządzi i opiekuje się Panią. Dodają, że jedną z ważniejszych zasad panujących w rodzinie jest pokojowe nastawienie do wszelkich stworzeń, w tym ludzi. Młodym szczeniakom kilka razy zdarza się zapominać o ważnych zasadach, co prowadzi do rozmaitych przygód, dzięki którym bohaterowie poznają kolejnych mieszkańców gospodarstwa (np. kota Kit Kiciulińskiego i mysz Adelę), jak również lasu (np. dzikie świnie, Borsuka Zygfryda i Panią Borsukową). Zaprzyjaźniają się ze Warchlakiem Dyziem, Wydrą Maksiem oraz liskiem Rudą Kitą – który skaleczył łapkę przez pułapkę zastawioną przez leśnych kłusowników.

Czytając książkę “Łapa w łapę” mamy możliwość poznać zwyczaje i cechy leśnych zwierząt a także dowiedzieć się, jakie wyzwania (a czasem niebezpieczeństwa) na nie czyhają. Poznajemy siłę przyjaźni i dobroci. Dowiadujemy się, jak można pomagać zwierzętom w potrzebie, jak również mamy niepowtarzalną okazję ogrzać nasze serce przykładem wrażliwości na krzywdę tych niezwykłych istot.

Okazuje się, że właścicielka Nordzia, Łajmy, Mańka, Ronji i Kita Kiciulińskiego ma bardzo pojemne i otwarte serce oraz dom. Dzięki temu…. a może tą część historii pominę milczeniem, byście sami mogli się wzruszyć i ogrzać swe serce.

Dodam, że na uwagę zasługują piękne, przykuwające oko, ciepłe w kolorach i bogate w szczegółach ilustracje, przygotowane przez Panią Katarzynę Urbaniak. Jeśli lubicie poznawać zwyczaje panujące w świecie leśnych i gospodarskich zwierząt, “Łapa w łapę” z pewnością Was wciągnie i zaciekawi. Tym bardziej, że (jak głoszą jedne z ostatnich słów w książce):

“Jeśli tylko uważnie obserwuje się zwierzęta, łatwo można zrozumieć, co mają ludziom do powiedzenia”.

Bez wątpienia warto ich posłuchać.

M!

Informacje o książce:

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Tytuł: Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt

Ilustracje: Katarzyna Urbaniak

Rok wydania: 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *