“Każdy czasami się czegoś boi”

Czy znacie serię przygód o Lamie Lence?

Jej autorką jest Patrycja Filak, znana w przestrzeni internetowej jako Mama daje radę. Patrycja jest mamą trójki dzieci oraz psycholożką. Oprócz swej działalności związanej z edukowaniem i szerzeniem wiedzy w obszarze psychologii dziecka oraz wspierającej komunikacji, pisze książki wprowadzające w świat emocji. Jej seria o Lamie Lence (ukazująca się nakładem Wydawnictwa Tuli Mama Tuli Tata) pokazuje bohaterkę wraz z przyjaciółmi (Kotką Zuzią, Byczkiem Frankiem i Pieskiem Jankiem), którzy przeżywają rozmaite przygody, mierząc się z różnymi emocjami. Mamy okazję zobaczyć, jak odmiennie reagują na tą samą sytuację (np. urodziny Lamy Lenki, wyjście do wesołego miasteczka, wspólne odkrywanie nowych smaków).

Książki Patrycji stanowią cenną wskazówkę dotyczącą tego, jak reagować na różne stany, w których mogą się nasze dzieci znajdować (lęk, niepewność, strach, podekscytowanie, zmęczenie, euforia). Dzięki temu czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak towarzyszyć młodym ludziom,  dopiero odkrywającym skomplikowany świat uczuć.


Książki adresowane są do dzieci od 3 roku życia. Przyznam się Wam szczerze, że moja 8.5 – letnia Lila bardzo lubi Lamę Lenkę i kolejne części z jej przygodami. Zawsze po lekturze najnowszej opowieści wspólnie z Lilą wymyślamy, co jeszcze Lama Lenka mogłaby robić ze swoimi przyjaciółmi.
Każda książka zawiera słowo od Autorki, objaśniającej temat, który w danej części jest podejmowany. Znajdują się w niej wskazówki, jak wspierać dziecko w doświadczaniu danej emocji i jak mu w niej towarzyszyć. Opowieść kończą słowa od bohaterów, którzy krótko mówią o wyzwaniach, z jakimi mierzyli się w trakcie swej przygody.


Dziś chciałabym napisać Wam o najnowszej części przygód Lamy Lenki pt. “Lama Lenka na wycieczce w górach”.

Mam wrażenie, że ze wszystkich części ta, ku uciesze Lilci, jest najdłuższa (Lila lubi długie opowieści). Tym razem towarzyszymy głównej bohaterce i jej trzem przyjaciołom w górskiej wyprawie. Wszyscy są pod opieką taty Lamy Lenki. Przygoda rozpoczyna się w środku lasu, gdzie wesołe towarzystwo spędziło noc. Tata Lamy Lenki przygotował dla bohaterów dzień pełen wrażeń. Zaplanował wycieczkę do jaskini, marsz po lesie, spacer nad strumyk, wspinanie na wysoką górę.


W każdym z nowych miejsc bohaterowie odmiennie reagują na nowe doświadczenia. Kotka Zuzia i Piesek Janek boją się wejść do jaskini. Byczek Franek, zwykle pełen zapału i gotowości do nowych przygód, ma lęk przed wejściem na wysoką górę. Dodatkowym wyzwaniem w trakcie wędrówki okazuje się rosnące w bohaterach zmęczenie. Na każdym przystanku w drodze do kolejnych atrakcji przyjaciele oferują sobie wsparcie i wymieniają się doświadczeniami. Opowiadają o tym, jak w podobnej sytyacji radzili sobie ze stresem, lękiem, niepewnością. Bardzo ważną osobą w tej historii jest tata Lamy Lenki.

To on wypowiada do bohaterów słowa, które zostają we mnie na dłużej:


“Odważny nie jest ktoś, kto się niczego nie boi. Odważny jest ktoś, kto potrafi się przyznać, że się czegoś boi. Ważne, by pamiętać, że strach to nic złego. Każdy go czasem czuje, nawet jak jest odważny“.


Patrycja, bardzo dziękuję Ci za ten ważny kawałek o strachu, lęku, odwadze. Według mnie wychodzi on naprzeciw przekonaniu, że odwaga jest wtedy, gdy nie odczuwamy strachu. Taki pogląd może wywoływać frustrację w każdej osobie, która się czegoś boi, ale próbuje działać i mierzyć się ze strachem. Sama przez długi czas myślałam, że dopiero gdy przestanę odczuwać strach będę mogła działać, podejmować ryzyko, próbować spełniać marzenia. Otóż nie… odwaga to działanie z nierzadko towarzyszącą mu niepewnością, obawą, wątpliwościami. Z gotowością do podjęcia ryzyka. Ze świadomością, że coś może nam się nie udać, że możemy popełnić błąd. Wiele cennej treści zawierają najnowsze przygody Lamy Lenki.

Dzięki tej książce można rozpocząć z dzieckiem rozmowę o różnych sprawach:

  • strachu;
  • radzeniu sobie ze zmęczeniem, znużeniem, zniechęceniem;
  • sile przyjaźni i mocy okazywanej przez innych empatii;
  • o tym, że euforia, podekscytowanie bywają trudnymi stanami i czasami potrzebujemy obecności drugiej osoby, aby sobie z nimi poradzić;
  • wspierającej komunikacji;
  • uważności i koncentrowaniu się na oddychaniu;
  • wdzięczności i pięknie, które kryje się w przyrodzie, naszym świecie;
  • o tym, że czasem warto wytrwać w wędrówce, bo tam… na górze czekają nas piękne widoki i satysfakcja z pokonanej drogi;
  • o tym, że piękno znajduje się wszędzie (na dole, na górze, w kamyczkach, w jaskiniach, w drzewach, strumykach) i warto się na nie otworzyć;

W książkach Patrycji podoba mi się zachęcanie czytelników do interakcji poprzez postawione przez autorkę pytania np. “A Ty co ciekawego widzisz w jaskini?”, “A Tobie co najbardziej podoba się w tym widoku?”

Dzięki tak postawionym pytaniom możemy zachęcić małego czytelnika do skoncentrowania się na ilustracji, wyszukania na niej interesujących go elementów. Możemy też lepiej poznać nasze dziecko i coś więcej się o nim dowiedzieć.

A Wy znacie serię o przygodach Lamy Lenki? Jeśli nie, bardzo polecam je Waszej uwadze.
M!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *