Jak ratowaliśmy święta – adwentowa opowieść o sile przyjaźni

” (…) z niektórymi można się widywać bardzo często, nawet każdego dnia, a właściwie wcale ich nie znać. A z innymi wystarczy się spotykać przez kilka tygodni albo miesięcy i mieć poczucie, jakby się ich znało przez całe życie.”

Dawno nie miałam w rękach książki, której lektura wywołałaby we mnie dreszcze i sprawiła, że zapłaczę ze wzruszenia. Co roku z ciekawością czekam na adwentową nowość Wydawnictwa Zakamarki. Dotychczas nie było części, po przeczytaniu której zostałabym bez refleksji i  bogactwa emocji.

Każde wydanie niesie ze sobą temat przewodni, z którym zostawia czytelnika na dłużej. Gdybym zapytała Was, czy macie swoją ulubioną część, jestem pewna, że odpowiedzi byłyby różnorodne, indywidualne, związane z Waszymi gustami i  czytelniczymi preferencjami.

Po lekturze książki Ellen Karlsson“Jak ratowaliśmy wigilię” z pięknymi ilustracjami Cecilii Heikkili nie mam wątpliwości, że ta część stanie się moją ulubioną.

Głównym bohaterem opowieści jest Tim, który chodzi do zerówki. Na grudzień jego wychowawczyni zaplanowała dla dzieci coś wyjątkowego. Przygotowała z myślą o nich specjalne zadanie. Każdego dnia jedno dziecko będzie zrywało kartkę z kalendarza, dzięki czemu łatwiej będzie odliczać czas do Wigilii.

Zapytana o to, co się stanie, gdy kartka z datą 24 grudnia się zgubi, pani żartobliwie powiedziała, że świąt nie będzie. Słysząc te słowa chłopiec nie marzy o niczym innym, jak o byciu wybranym do oderwania kartki zwiastującej nadejście wigilii. Twierdzi, że dla nikogo święta nie są tak ważne, jak dla niego. Czuje, że tylko on będzie w stanie wywiązać się z zadania pilnowania cennej strony.

Sprawy nie układają się jednak po jego myśli. W wyniku splotu niefortunnych, nie do końca planowanych działań przyszłość świąt staje pod znakiem zapytania. Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że Tim nie zostaje ze swoim zmartwieniem sam. Ma bowiem okazję połączyć siły z koleżanką klasy Esme, której bardzo zależy na opracowaniu planu ratowania świąt. Wspólny cel sprawia, że pomiędzy bohaterami rozwija się piękna przyjaźń.

Czy uda im się uratować święta? Koniecznie sięgnijcie po najnowszą propozycję Wydawnictwa Zakamarki. Jestem pewna, że dostarczy Wam ona wzruszeń, dreszczyku niepewności i bogactwa emocji.

Dodatkowo w piękny sposób pokaże, że w życiu wszystko jest PO COŚ.

I, choć nie zawsze widzimy pełny obraz, nawet trudne doświadczenia pojawiają się w jakimś celu. Do czegoś prowadzą. Coś kończą, by innym rzeczom, relacjom, zjawiskom dać początek.

Trzymam kciuki za to, abyście wytrwali w czytaniu po jednym rozdziale dziennie. Opowieść jest tak zajmująca i wciągająca, że trudno przerwać dobrze rozpoczętą lekturę. W książce pojawiają się warte zapamiętania zdania, które pokazują, jak wygląda dziecięce postrzeganie świata i jak bogaty pod względem myśli, przeżyć, emocji jest świat młodych ludzi. Ze wzruszeniem, zaskoczeniem i ciekawością przyglądałam się refleksjom, które rodziły się w głowie głównego bohatera. Pomyślałam o tym, jakie cenne jest rozwijanie w sobie uważności i zainteresowania światem, który my – dorośli – już opuściliśmy.

Bycie zaciekawionym, nieoceniającym obserwatorem dzieci to umiejętność, którą warto w sobie rozwijać i pielęgnować.

O czym jeszcze jest dla mnie książka “Jak ratowaliśmy wigilię”?

– o oczekiwaniach i ich wpływie na drugiego człowieka;

– o sile przyjaźni;

– o różnorodności, która w życiu jest tak ważna;

– o miłości i bliskości;

– o popełnianiu błędów i radzeniu sobie z pomyłkami;

– o relacjach;

– o świątecznych zwyczajach, marzeniach, nadziejach, oczekiwaniach;

– o kreatywności i pomysłowości;

– o nadziei;

– o cudach, na których pojawienie się mamy wpływ;

– o odwadze;

– o pokonywaniu strachu;

Jestem bardzo ciekawa, co Wy odnajdziecie w tegorocznej opowieści adwentowej Wydawnictwa Zakamarki.

Może zechcecie się ze mną podzielić wrażeniami po skończonej lekturze?  Czujcie się zaproszeni do komentowania tego wpisu.

Bardzo polecam Wam lekturę tej pokrzepiającej historii.

M!

Wydawnictwo Zakamarki

Autorka: Ellen Karlsson

Ilustratorka: Cecilia Heikkila

Tłumaczenie: Anna Czernow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *