Śmiało – poznaj swoje ciało. Recenzja.

Były lata dziewięćdziesiąte.  Miałyśmy z siostrą wakacje i pewną ich część spędzałyśmy u dziadków. Babcia zabrała nas do księgarni i pozwoliła nam wybrać jakąś książkę. Ponieważ wchodziłyśmy w wiek nastoletni, każda z nas wybrała dedykowaną dla swego wieku książkę z cyklu “Encyklopedia Wychowania Seksualnego”. Ja miałam część dla dzieci w wieku 7-9 lat, a moja siostra dla 10-13 – latków. Do dziś pamiętam te dwie publikacje. Wielokrotnie je przeglądałam i czytałam. Wówczas nie było wyboru wśród literatury dotyczącej wieku dojrzewania. Czytałyśmy z siostrą to, co się pojawiało.

Bardzo się cieszę, że dzisiejsza oferta wydawnicza jest tak bogata. Dzięki temu młodzi ludzie mają z czego czerpać wiedzę. Dziś można wybierać spośród sporej ilości publikacji opisujących rozmaite wyzwania związane z rozwojem seksualnym i okresem dojrzewania. Nastolatki, jeśli tylko chcą, mogą sięgać po publikacje, które wyjdą na przeciw ich pytaniom.

Wiek dojrzewania to bardzo wrażliwy dla młodych ludzi czas. W mózgu nastolatków zachodzą ogromne zmiany, które wpływają na ich samopoczucie, sposób widzenia świata i reagowania na wyzwania codzienności. W ich ciele zachodzą mniejsze i większe, przypisane płci, zmiany, na które różnie mogą reagować.

Dobrze by było, aby młodzi ludzie sięgali po rzetelną i potwierdzoną wynikami badań wiedzę. Aby mogli znajdować odpowiedzi na nurtujące ich pytania w sprawdzonych źródłach zamiast  otrzymywać informacje z drugiej lub trzeciej ręki. Takie wiadomości bywają często subiektywne, nieprawdziwe. Internet mieści w sobie ogrom informacji.  Najczęściej bez większych problemów można dotrzeć do nagrań, które nie ukazują rzeczywistości zgodnej z prawdą. Model kobiecości i męskości, który promowany jest w mediach zawyża oczekiwania i wymagania względem określonej płci. Tym samym współczesne nastolatki nie mają okazji oglądać naturalnych, prawdziwych obrazów ukazujących specyfikę wieku dorastania. Mogą uznawać, że są niewystarczający, gorsi, bo nie prezentują się tak dobrze i idealnie jak ich rówieśnicy.

Warto czuwać nad wizerunkiem nastolatków prezentowanym w mediach i rozmawiać z dziećmi o nim, uczulając ich na to, że nie wszystko, co widzimy w mediach społecznościowych jest takie, jak pokazują inni. Jeśli nam – dorosłym  – oddzielenie fikcji od rzeczywistości sprawia czasem trudność, w podobnej (lecz nieco mniej zawiłej) pułapce myślowej mogą tkwić nastolatki.

Dzisiejszą książkę położę za jakiś czas na biurku Lilci. Być może zostawię w niej liścik. Z dobrymi życzeniami. Z propozycją wspólnej rozmowy. Nie, nie będzie to jednorazowa akcja. Uważam, że takie rozmowy (o dorastaniu, dojrzewaniu, zmianach, jakie zachodzą w ciele) warto prowadzić na miarę potrzeb dziecka. Już kilkulatki pytają o kwestie związane z płcią, narządami płciowymi, różnicami pomiędzy dziewczynką a chłopcem, związanymi z ciążą, porodem. Warto udzielać odpowiedzi, które zaspokoją ich ciekawość ale nie wystraszą. Aby się do tego przygotować, można przeczytać na ten temat bardzo wspierającą książkę, której autorką jest Agnieszka Stein – “Nowe wychowanie seksualne”.

Jeśli zaś chcemy dać dziecku publikację, z którą samo będzie mogło pobyć, zdecydowanie warto przygotować książkę Wydawnictwa Mamania – “Czy naprawdę wszyscy tak mają?”

To książka to projekt, który zrealizowali:

Jan von Jolleben, który wymarzył sobie stworzenie publikacji na temat dorastania i zadbał o to, aby była rewelacyjnie opracowana pod względem graficznym.

Antje Helms, kulturoznawczyni oraz dziennikarka, która zebrała najczęstsze pytania młodzieży dotyczące dorastania wraz z odpowiedziami na nie.

W kilku punktach napiszę Wam, czym wyróżnia się ta książka na tle innych:

1.) Jest bardzo ładnie wydana. Na uwagę zasługują pomysłowe zdjęcia, które w subtelny, artystyczny sposób ukazują największe wyzwania wieku dorastania.  Owoce i warzywa symbolizują narządy płciowe.  Autor wykorzystuje tu również rośliny, elementy będące częścią środowiska i natury (kwiaty, liście, gałęzie). Młodzi ludzie tworzą artystyczne kolaże, obrazujące w metaforyczny sposób wyzwania wieku dojrzewania. Strona graficzna książki dowodzi, że w bardzo pomysłowy, a jednocześnie wymowny sposób można pokazywać zagadnienia, które w niektórych nastolatkach mogą budzić ciekawość, w innych zaś skrępowanie.

2.) Publikacja podzielona jest na 5 obszarów tematycznych:

a.) O dorastaniu i zmianach

b.) Być dziewczyną, być chłopakiem

c.) O zadurzeniu i o miłości

d.) O całowaniu i seksie

e.) O ciąży i o rodzicielstwie

Każdy z rozdziałów zawiera zbiór najczęstszych pytań przypisanych do danej kategorii wraz z jasnymi, konkretnymi odpowiedziami na pytania. W odpowiedziach wykorzystuje się młodzieżowy język, dbając o budowanie w młodych ludziach świadomości, iż:

– miłość ma różne kolory (nie zawsze jest to miłość heteroseksualna)

– co zrobić w sytuacji, gdy podoba nam się osoba tej samej płci (i co to oznacza),

– seks można oddzielić od miłości (ale czy warto?),

– miłość jest stanem absolutnie wyjątkowym,

– szacunek pomiędzy ludźmi jest podstawą budowanie relacji,

– nie ma jednego wzorca kobiecości / męskości,

– warto budować indywidualną relację ze swoim chłopakiem / dziewczyną a nie taką, jaką kreuje się w mediach,

– seks jest czymś wspaniałym, pod warunkiem, że uprawia się go z osobą, którą się kocha,

– istnieją choroby przenoszone drogą płciową, o których warto wiedzieć,

– jak się zabezpieczać przed ewentualnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

To tylko kilka z bardzo wielu zagadnień tematycznych, które zarówno rodzic, jak i nastolatek znajdą w najnowszej publikacji Wydawnictwa Mamania. Ostatnie strony zawierają listę przydatnych i godnych uwagi stron internetowych, na których osoby zainteresowane będą mogły poszerzyć swoją wiedzę w interesujących je zagadnieniach.

Przyznam szczerze, że dla mnie lektura tej książki była odkrywcza. Zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym, bowiem dowiedziałam się, jak można odpowiadać na niektóre pytania.

Uważam też, że tego typu książki warto czytać również samemu. Naprawdę wiele dobrego można wynieść z ich lektury.

“Czy naprawdę wszyscy tak mają?” – odpowiadam śmiało, że TAK. Wszyscy tak mają, tylko niektórzy inaczej 🙂

A Wy macie sprawdzone w Waszym domu, a jednocześnie godne polecenia książki o tematyce dorastania, dojrzewania, seksualności?

Chętnie je poznam 🙂

M!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *